System oswietlenia ewakuacyjnego

Systemy oświetlenia awaryjnego stanowią niezwykle prestiżową rolę w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w wypadku nagłego braku oświetlenia potrafią oni stać trwale okaleczeni, i nawet może zostać zagrożone ich bycie. W okresie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wielkich obrotów zachowają się dopiero po kilku sekundach od przerwania wpływu prądu.

https://ecuproduct.com/de/titanodrol-ein-praparat-das-die-muskelaufbaurate-erhoht-und-das-training-zu-einem-effektiven-harten-kern-macht/

Nawet w tych maszynach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal zupełnie nie jest natychmiastowe. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Dzielą się one na inne typy, ale zadaniem każdego spośród nich jest utrzymanie oświetlenia pomieszczeń przez taki godzina po zaniku zasilania. Dzięki temu ludzie mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, i w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie jedynie w przemyśle lecz również w terenach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w okresie dobrej pracy instalacji. W czasie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na moc z akumulatora. Do czasu wyczerpania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma że pewne wady, jakimi jest kierowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Nowy system możliwy do łączenia w sektorze polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i układy sterujące. Można również użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie umiało wykonywać wiele godzin, ale działalność będzie można jeszcze dostarczyć do nowych urządzeń, na wzór komputerów czy niektórych maszyn.